Založ si blog

maturita – formalita?

Maturita – formalita?

Maturantov čoskoro čaká druhá časť ich záverečnej skúšky. Za zvláštnou skratkou ÚFIČ sa skrýva klasická odpoveď pred skúšobnou komisiou, ale pre zmätenie verejnosti je to „Ústna forma internej časti“ maturitnej skúšky. Tú trému pri zelenom stole si asi pamätáte doteraz a pravdupovediac, ani po mnohých rokoch sa na takzvanej „skúške dospelosti“ až tak veľa nezmenilo. Prešla síce reformou à la európsky štandard avšak základný problém, ktorý spočíva v príprave na maturitu nudným memorovaním, sa nezmenil.
Dovoľujem si prezentovať svoj názor ako učiteľka cudzích jazykov, aj keď svojmu povolaniu som sa nevenovala dlho. Možno aj preto, že príprava študenta na maturitu ako aj forma preskúšania jeho vedomostí alebo zistenie jeho „maturitas“, t.j. zrelosti, dospelosti sa na našich stredných školách väčšinou nerealizuje. A ak sa schopnosť naučiť naspamäť napríklad 25 maturitných otázok z anglického jazyka považuje za demonštráciu schopnosti rozmýšľať, nech sa urobia prieskumy, koľkí maturanti vedia v cudzom jazyku aj komunikovať a prezentovať vlastné názory. Mne osobne požiadavka na súvislý monologický prejav na určitú tému pripadá ako pozostatok z čias minulých, keď sa takto realizovali naši štátnici. Veď ako často budú v rozhovore s cudzincom súvisle rozprávať 10 a viac minút alebo opisovať obrázok (čo je, mimochodom, tiež súčasťou ústnej maturitnej skúšky)? Viac zmyslu mi dáva len tretia časť maturity, ktorá má akú-takú komunikačnú funkciu, hoci jej zadania bývajú tiež často mimo reálny svet.
Naša maturita z anglického jazyka je vraj ekvivalentom k anglickej skúške PET (Preliminary English Test), ale v nej súvislý prejav na témy ako je multikultúrna spoločnosť alebo vedecko-technický rozvoj nenájdete. Počas nej žiak skôr hovorí naozaj o veciach, ktoré sú mu blízke a so skúšajúcim vedie dialóg.
Jednou z najťažších úloh učiteľa je asi objaviť v žiakovi mysliacu bytosť. Je to možno aj o schopnosti pozrieť sa na veci z jeho uhla pohľadu a netrvať na svojej pravde. Určite je pre učiteľa pohodlnejšie a jednoduchšie zhodnotiť namemorované vedomosti, ale kým aj žiak nepocíti učiteľov záujem o jeho názory a jeho lásku k predmetu a schopnosť odovzdávať túto lásku aj svojim žiakom, budeme len spoločnosťou diplomovaných hlupákov.

Čudujem sa

02.05.2011

Čudujem sa … A vlastne už ani nie. Už dávnejšie som si totiž všimla, že ani Pravde sa nevyhýbajú bulvárne témy a zrejme senzáciechtiví čitatelia. Jedine to vysvetľuje, prečo sa v novinách venuje celý článok téme ceny vstupenky na hokej, ktorá je predávaná na čiernom trhu za niekoľkonásobne vyššiu cenu ako bola pôvodná. Pri čítaní uvedeného článku som si [...]

Ako byť duševne zdravý

28.04.2011

Duševné zdravie Zdá sa, že v súčasnej dobe je ťažšie definovať duševne zdravého človeka ako duševne chorého. S hektickou dobou sa u nás objavilo čoraz viac duševných porúch, depresií a závislostí. Každý to pozná: zhon v práci, doma, neustály tlak na psychiku človeka, aby zvládol naraz i niekoľko úloh. Takéto stresy sa potom prejavujú bolením hlavy, trasúcimi sa [...]

Demmin

Keď matky topili svoje deti. Hromadné samovraždy v nacistickom Nemecku

27.04.2024 12:00

Nacistická propaganda a strach z Červenej armády v apríli 1945 spôsobili, že v mestečku Demmin spáchalo samovraždu najmenej 900 ľudí.

vezuv

V okolí sopky Vezuv zaznamenali silnejšie zemetrasenie

27.04.2024 11:51

Oblasť okolo sopky Vesuv neďaleko juhotalianskej Neapola dnes ráno zasiahlo zemetrasenie o sile 3,9 stupňa.

Dvoch neplnoletých zasiahol prúd, vyliezli na odstavený vlak

27.04.2024 11:29

Dve neplnoleté osoby zasiahol na železničnej stanici v Malackách elektrický prúd. Stalo sa tak po tom, čo vyliezli na odstavený vlak.

škola, školák, žiak, hodina, vyučovanie, trieda

KVÍZ: Predveďte sa, akí ste slovenčinári. Nie je to tak zlé alebo také zlé?

27.04.2024 10:22

Kvíz rýchle preverí vaše znalosti slovenčiny. Ktorá z dvoch možností je správna?

Štatistiky blogu

Počet článkov: 3
Celková čítanosť: 6520x
Priemerná čítanosť článkov: 2173x

Autor blogu

Kategórie